Věřil na karmu a spadla s ním helikoptéra

Příběh fotbalových lišek z Leicesteru mě zaujal. Jejich neuvěřitelná cesta za titulem v Premier League byla doslova pohádková. Od poloviny sezony jsem ji sledoval a fandil jim. Možná je přirozeností člověka fandit outsiderům. A pohádkám, kdy chudí „poráží“ bohaté a mocné.

Ta pohádka skončila krásně a lišky titul získali. Taky miliony a miliony liber k tomu. Dva roky na to, s majitelem klubu padá jeho helikoptéra startující tradičně ze středového kruhu jeho stadionu. „Právě tenhle výrazný miliardářský manýr se stal majiteli fotbalového Leicesteru nakonec osudovým. Přitom přispěl k jednomu z nejúžasnějších příběhů v dějinách moderního fotbalu“… citace z webu centrum.cz. Pan „Světlo prostupující slávy“, což bylo nové jméno, které jemu udělil Thajským král, pár vteřin po startu na to v havarované helikoptéře umírá. Pan „Světlo…“ byl oddaným budhistou věřícím na dobrou a špatnou karmu.

Principem karmy je, že budete tak dlouho „trpět“ dokud to nepochopíte a nezačnete milovat bližního svého, jako sebe sama. Tahle věta sice není od Buddhy, ale sedí jak příslovečná sednička na hrnečku. Snad mi k pochopení budhismu stačila útlounká knížečka pana Eduarda Tomáše „Paměti mystika“.

Dvě z mnoha perel (jeho odžitých budhistických moudrostí) v ní popisovaných mě napadly jen, co jsem se dočetl, co majitel lišek dělal: „Když byl tým v krizi, pozval si na stadion buddhistické mnichy, aby požehnali hřišti a darovali hráčům amulety štěstí“. Opět citace z webu.

První perla z knihy: Pan Tomáš se chtěl zasebevraždit, ale karma mu to „nedovolila“. „Musel se dožít hadrové revoluce a naplnit několikrát Lucernu, jako nikdo před, ani po něm. Taky se smát a objímat s Dalajlámou. Druhá: Že pokročilým budhistům se karma vrací rychle. Předpokládám, že pokročilí budhisté, stejně jako ten ve vyprávění pana Tomáše, umějí konat zázraky- nejúžasnější příběhy v dějinách fotbalu. Nebo v dějinách čehokoli jiného. Mají tu moc.
Fakt si nejsem jistý, jestli Buddhův záměr byl, žehnat fotbalovým stadionům a fotbalistům vydělávajícím miliony liber. Dokonce si myslím, že oni žehnající mniši dostali svůj karmicky zasloužený žold od pana „Světla…“. Buddha nebo Bůh jim žehnej, ať si jej užijí ve zdraví.
Bohatí a mocní mají holt tu cestu z nekonečného cyklu karmických znovuzrození Samsáry jednoduše těžší. Určitě není nemožná, ale je těžší. Protože spíše projde velbloud uchem jehly, než se bohatý dostane do Království Nebeského. Říkal jiný Prorok.
Tak nám přeju, ať kvůli penězům nemusíme zase opakovat. A zase trpět : -).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *