Dětská knížka o hovně

Na bestseler německého vydavatelství přeložený do 20 jazyků jsem narazil v knihovně. Milý personál dětského oddělení mi sdělil, že onen literární skvost se v polici dlouho neohřeje. Příběh o krtkovi v lakýrkách, kterému se někdo vydělal na hlavu, jde z jedné dětské ručky do druhé. Nevěřícně otáčím jednu stránku za druhou a sleduji příběh odvážného hrdiny hledajícího pravdu. Rek s hovínkem na hlavě nebojácně napadá každé větší zvíře co potká. To aby dokázalo svoji nevinnu se vedle krtka vykaká. Po mnoha nezdarech a potřísněních dalším trusem zvířátek hrdinovi s hovínkem na hlavě pomohou mouchy. Hovní profesionálky na požádání vzorek na krtkově hlavě analyzují a bezpečně určí jeho autora. Byl jím pořádný pes. Krtek spícímu psovi oplatí stejnou. Pokaká mu hlavu. Hrdina uspokojeně zalézá do své díry. Konec příběhu.

Nejspíš nedokážu ocenit didaktickou hodnotu díla. Podle anonce na webu je to humorně podané tabuizované téma.

Smysl každé knížky, zvláště té dětské vidím v tom, že čtenáře naučí něco praktického pro život. U podělaného krtka se jedno moudro na konci vyjevilo. Když se na vás v životě někdo vysere, máte podle autorů svaté právo, to udělat taky. Nejsem si jistý, že s tímhle přístupem bude Svět hezčí místo k životu. Nehledě na to, že v realitě vezdejší, by pes prudícího krtka nejen podělal, ale taky zakous. Konec reálného příběhu.

Možná je tahle knížka věrným obrazem dnešního Světa a proto má takový úspěch. Lidé, co mají v hlavě či na hlavě naděláno se dožadují svých bludných práv a snaží se za každou cenu podělat život i těm, co mají v hlavách ještě rozum a na nich tak maximálně máslo.

Naději vidím v tom, že je otázkou času, kdy pes pošle krtka kam podle zákonitostí Přírody patří.

Tedy do análu : -).