Byl na Valdštejnu Bůh?

Český ráj je kus země, kterému bylo bezpochyby požehnáno. Některým místům i vícekrát. Mezi taková patří kaple Sv.Jana Nepomuckého na hradu Valdštejn. Zlatou stezkou chodím při poutích často a pokud je hrad otevřený, bývá jeho návštěva tak říkajíc energetickou povinností.

Právě si užíváme s klientem prázdnou kapli a sochy světců v panujícím tichu inspirují v odpovědích na probírané otázky, když se do kaple začne valit školní třída.

Akustika prostoru nádherná, takže hlasitý projev výletem rozjařených robátek vytváří i přes intenzivní umravňovací snahy pedagogického doprovodu praktickou demonstraci pojmu kakofonie. Děti se pozoruhodně rychle poskládají do úzkých lavic. Paní učitelka několika „nevychovancům“ posundá kšiltovky a slovo si bere pan průvodce.

Děti se ztiší a poslouchají příběh kaple, kterému dle mého dominuje pasáž z jeho svěcení při kterém dojde k zřícení balkonu plného vrchnosti. I s paní hraběnkou. Následuje výklad k jednotlivým sochám světců. Několik dětí má potřebu se ptát a způsobně se zvednutou ručkou hlásí o slovo. Průvodce se nenechá ve výkladu moc rušit. Občas některému zvídavému žáku udělí slovo, ale odpovědi bývají stručné. Nejspíš má s dětským publikem nemalé zkušenosti. Pak ale dostane slovo kluk, co se zdánlivě bez souvislostí s výkladem zeptá:

„Byl tady Bůh?“


Přišlo mi, že takovou otázku pan průvodce od člena školní výpravy ještě nedostal. Pokud vůbec někdy od někoho. Ostatně překvapeni jsme myslím byli všichni dospělí. Možná dobře, že se už paní učitelky nemusí řídit závěry nějakého stranického sjezdu. Pravděpodobnost, že by žák dostal pořádný pohlavek, by byla značná. Evidentně překvapený průvodce se ještě jednou zeptal na otázku, kterou malý tazatel neprodleně zopakoval. „Byl tady Bůh?“

Po ujištění, že se nepřeslechl začne odpovídat otázkou. „Co ti mám na to říct?“, přičemž se pootočil k oltáři, jakoby hledal u patrona mluvčích Jana z Nepomuku odpověd.

Ta v té chvíli nejspíš zajímala všechny přítomné. Přišla a my se dozvěděli, že: „Bůh je všude“.

Takže kdyby se vás někdo ptal. Bůh je všude a tudíž byl i na hradu Valdštejnu :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *